Proč XKKO®Organic?

• Biobavlna je na dotek měkčí, protože obsahuje bavlněná vlákna neporušená chemikáliemi, které se užívají při běžném pěstování a zpracování bavlny
• Biobavlna čistěji voní, při jejím zpracování se totiž nepoužívá formaldehyd
• Biobavlna je šetrnější k pokožce i z hlediska alergií, neobsahuje žádné škodlivé chemikálie
• Biobavlna má vyšší stupeň prodyšnosti

To jsou ale jen některé důvody, proč preferovat oblečení z biobavlny a vyhýbat se bavlně pěstované konvenčním způsobem. Teď si ale řeknete: „Bavlna – takový příjemný materiál…“

Věděli jste však?

Že se při konvenčním pěstování bavlny používá téměř čtvrtina světových pesticidů
a podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně v rozvojových zemích umírá na otravu pesticidy 20 000 lidí. Viděli jste třeba někdy fotografii rukou farmáře pěstujícího bavlnu konvenčním způsobem?
Většina bavlny se pěstuje právě v rozvojových zemích a obrovské množství nadužívaných pesticidů a chemických hnojiv narušuje úrodnost půdy. A to má paradoxně za následek ještě vyšší spo-třebu chemikálií.
WHO klasifikuje jako nebezpečné až 40 % pesticidů používaných při konvenčním pěstování bavlny. Nejsmutnější je fakt, že se na jejím pěstování podílejí i malé děti, které ohrožuje akutní otrava nejvíce. Nebezpečné pesticidy představují také hrozbu pro zdroje pitné vody a nezanedbatelný je i sociální rozměr tohoto problému. Rodiny farmářů pěstujících konvenční bavlnu za směšně nízké ceny se často dostávají do spirály dluhů. Potřebují peníze na nákup dalších a dalších pesticidů apod. Nemohou se tak vymanit ze začarovaného kruhu a například v Indii je mezi těmito farmáři závratně vysoký počet sebevražd.

Jak prokázala studie z roku 2004 provedená na univerzitě v Łodzi, rezidua nebezpečných pesticidů mohou být detekována i v bavlněném oblečení, které se dostane ke koncovému zákazníkovi.

Biobavlna nabízí alternativu. Pěstuje se již ve více než 22 zemích, včetně mnoha zemí rozvojových. A poptávka po biobavlně neustále stoupá. Tlak poptávky může přímo ovlivnit způsob pěstování, a má tak příznivý vliv na bezpečnost životního prostředí i pozitivní sociální dopad na životy farmářů. I vy sami můžete svými dobře uváženými nákupy pomoci…

Co je biobavlna?

Biobavlna nebo-li organická bavlna (organic cotton) je bavlna vypěstovaná bez použití syntetických chemických pesticidů, herbicidů a hnojiv. Místo zemědělských pesticidů se používají přírodní metody. Při zpracování a výrobě produktů z biobavlny nejsou užívány toxické chemikálie. Při nošení a používání výrobků z biobavlny nejsme vystaveni působení chemických reziduí a zároveň svým malým podílem přispíváme k ochraně našeho životního prostředí.
A navíc – tkaniny z biobavlny procházejí nižším stupněm zpracování, a jsou tudíž trvanlivější a zachovávají si větší přirozenou měkkost. Za svoje peníze tedy získáváte mnohem vyšší kvalitu a ještě i dobrý pocit…


Biobavlna se často pěstuje i v rámci různých fair trade projektů, ať již certifikovaných, nebo necertifikovaných, a její následné zpracování malými firmami, které při zpracování bavlny v konečný výrobek dbají na etické pracovní podmínky, vám dává vědomí, že vaše oblečení nebo jiný textil nebyly ušity za nepředstavitelných pracovních podmínek v tzv. sweatshopech, ani dětmi, které ve sweatshopech velice často pracují.