Praní plen před prvním použitím

Před prvním použitím doporučujeme všechny pleny vyprat,  zvýší se tím jejich savost. Plenky a vložky ze syntetických materiálů, jako je PUL (potažený polyester) a mikrovlákno,  je třeba prát pouze jednou. Absorpční textilie, jako je bavlna a bambus (viskóza), je třeba prát alespoň třikrát, aby se dosáhlo jejich plné savosti.

Pleny dosáhnou svého absorpčního maxima asi po 10ti praních. Plenky a vložky by měly být mezi každým praním vysušeny.

 

 

Výběr pracího prostředku

Všechny plenky lze prát silným čisticím prostředkem (pracím práškem), který  obsahuje ekologicky šetrné a germicidní kyslíkové bělidlo. Doporučujeme prací prostředek Ulrich Natur.  Velmi důležité je dodržovat pokyny pro dávkování pracího prostředku!

 

Při praní NEPOUŽÍVEJTE

Velmi parfémované prací prostředky

Prací prostředky obsahující  optické zjasňovače  - tyto přísady mohou dráždit pokožku 

Domácí prací prostředky

Mýdlové ořechy, kaštany, břečťan

Důrazně NEDOPORUČUJEME používat prací prostředek FROSCH ALOE VERA SENSITIVE, který se v praxi v několika případech ukázal jako příliš agresivní a při dlouhodobém používání vede k totální destrukci praného materiálu.

Vždy dodržujte pokyny pro praní od výrobce plenek!

 

 

 

Jaké doplňky při praní použít a nepoužít?

 

Změkčovač vody  - ANO

Dávkuje se podle tvrdosti vody. Můžeme doporučit  Ulrich odvápňovač – cca. 30 ml přidejte do  přihrádky na aviváž. Neutralizuje zbytky čisticích prostředků a pachy amoniaku

 

Kyslíkové bělidlo – ANO

Přidáváme k praní pouze pokud není součástí pracího prostředku.

 

Bělidla na bázi chloru, ocet nebo kyselinu citronová – NE

Tyto přísady mohou pleny poškodit .

 

Aviváž - NE

Snižuje nasákavost, nevhodná  pro životní prostředí .

 

Prací prostředek FROSCH ALOE VERA SENSITIVE – NE

V praxi v několika případech ukázal jako příliš agresivní a při dlouhodobém používání vede k totální destrukci praného materiálu.

 

 

Co udělat se špinavými látkovými plenkami?

 

1. Odstraňte obsah plen včetně separační pleny. Biodegradabilní separační pleny lze rozložit na kompostu. Všechny ostatní separační pleny patří do komunálního odpadu. V žádném případě separační pleny nesplachujte do záchodu.

2. Pleny vypláchněte od hrubých nečistost a pokud je budete špinavé skladovat delší dobu, nechte je uschnout. Špinavé pleny skladujte v uzavíratelném sáčku na pleny nebo kbelíku

3. Praní

1 krok : Oplachovací cyklus: 20-30 minut, studená voda. Na konci se ujistěte, že voda byla špinavá voda odčerpána z pračky.

2 krok : Hlavní prací cyklus:  Praní na 60 stupňů se silným čisticím prostředkem,  pereme asi  2 hodiny, odstřeďujeme  při 800-1000 otáčkách. V případě potřeby doporučujeme použít změkčovač nebo odvápňovač pro úpravu Vaší vody.  Při praní je důležité použít prací program s větším množstvím vody než je běžné ( bývá označen jako VODA PLUS, nebo EXTRA MÁCHÁNÍ ). V žádném případě nevolte  ECO program – prací teplota takových programů nebývá dostatečná, používají nedostatečné množství vody…)

3 krok :  Ten se týká pouze čtvercových plen. Jako prevenci před dlouhodobým, pomalým  srážením plen, doporučujeme ještě vlhké pleny lehce povytáhnout ve všech směrech a protřepat.

 

Teplota praní

Vždy se řiďte pokyny výrobce Vašich plen. Pokud použijete vyšší , než doporučenou teplotu praní, můžou být pleny poškozeny. Pračky a prací prostředky jsou dnes mnohem efektivnější než kdysi, kdy bylo nutné pleny vyvařovat.  Proto jsou pleny čisté i při 40 - 60 stupních! Pokud je vaše dítě nemocné, lze pleny z bavlněných materiálů  i vyvařit.  Za normálních okolností  to však není nutné a zbytečně tím plenám snižujete životnost.

 

4. Sušení

Extrémní teplo nebo mráz mohou poškodit materiál PUL!  Všechny výrobky obsahující PUL  NESMÍ být sušeny v mrazu, na topném tělese nebo na slunci.

Bavlněné Pleny lze v krajním případě sušit v sušičce na nejjemnější  úrovni.  Její dlouhodobé použití však vede k nadměrnému srážení plen. Pokud je to možné,  dejte přednost sušení na slunci.

Bambusové pleny a materiály  - NESMÍ BÝT SUŠENY V SUŠIČCE. 

 

 

 

Tipy pro lepší a  šetrnější praní:

Po vypláchnutí pleny ji nejprve nechejte uschnout.  Pak ji uložte k ostatním špinavým plenkám. Je to důležité,  protože ve vlhkých plených se mohou množit bakterie

Svrchní PUL kalhotky  perte samostatně.  Pokud kalhotky nebudete prát hned, doporučujeme je vypláchnout vodou a uložit je do vyprání  do sáčku na pleny.  Zabráníte tím degradaci PUL materiálu, které by skladování kalhotek potřísněných močí , za nějaký čas,  přineslo.

Skvrny od mateřského mléka zmizí s UV paprsky! Čerstvě umyté a stále vlhké prádlo jednoduše sušte na slunci nebo je položte na parapet. 

Skvrny lze také předem ošetřit. Opláchněte plenu a skvrny ošetřete žlučovým mýdlem  nebo Ulrich - odstraňovačem skvrn. Nechejte odstraňovač skvrn působit asi 15 minut, opláchněte plenky a nechte je uschnout.

Nezapomeňte pračku jednou za měsíc vyčistit!

Při skladování plen se vyvarujte extrémního tepla (vedle ohřívače nebo na slunci) a chladu (mráz), které mohou poškodit PUL tkaninu.  Při vypláchnutí pleny ji nejprve nechejte uschnout, než ji uložíte k ostatním špinavým plenkám, protože se ve vodě mohou množit bakterie.