Péče o svrchní kalhotky

Svrchní kalhotky (PUL) s polyuretanovým zátěrem nemusíte prát po každém použití. Většinou je stačí otřít vlhkým hadříkem nebo opláchnout pod tekoucí vodou. Perte je v pračce na 40 ° až 60 °C (dle doporučení na etiketě), nepoužívejte bělicí prostředky. KALHOTKY NIKDY NEPOKLÁDEJTE PŘÍMO NA TOPENÍ polyuretanovou vrstvou ani je nenatahujte. Pokud začnou kalhotky v lemech provlhávat, kupte si vosk na vlnu, prstem rozetřete a zasušte fénem. Pokud i nadále kalhotky protékají, potom se špatným zacházením zničily, a je proto třeba koupit nové.  

Flísové svrchní kalhotky neperte s ručníky a plenkami, aby nedošlo ke žmolkování flísu (funkčnost se nemění, jedná se o estetickou záležitost). Flísové svrchní kalhotky velmi rychle schnou.

U vlněných kalhotek platí pravidlo – čím méně se perou, tím lépe. Vlněné kalhotky se močí regenerují. Pokud nejsou znečištěné, perte 1x za 2 – 3 týdny ručně v prostředku určeném pro vlnu. Kalhotky jemně promněte v rukou, vymáchejte v čisté vodě a ručně vyždímejte. Pravidelně 1x za 4 – 6 týdnů, nebo když vám začnou kalhotky prosakovat, proveďte jejich impregnaci lanolínovou kůrou. Nikdy nedávejte vlněné kalhotky sušit na přímé slunce, radiátor nebo do sušičky.        

                    
Lanolínová kůra I: 1 – 2 lžíce lanolínové impregnace rozpusťte v 1 l horké vody a nechejte vychladnout na cca 30 °C. Vyprané kalhotky namočte na 4 – 6 hodin do lázně, po vyjmutí vymáchejte ve 2 – 4 l vody, jemně vyždímejte v ruce a nechejte volně uschnout.  

Lanolínová kůra II: v lékárně si zakoupíte vosk z ovčí vlny (cera lanae), což je žlutá mazlavá mast, jejíž cena je cca 40 Kč za 50 g  (neplést prosím s adeps lanae, to je tuk z ovčí vlny). Ve kbelíku v 1l vařící vody rozpustíte cca 1/2 kávové lžičky tohoto tuku, přidáte jednu kapku dětského, nebo jiného šetrného šampónu – nutné pro rozpuštění vosku. Zamícháte a přilejete studenou vodu, tak aby teplota lázně byla max. 30 °C. Poté ponoříte vlněné kalhotky. Doporučujeme nejdříve namočit naruby – nejvíce lanolínu se nachytá na vnitřní stranu, která je nejexponovanější, poté převrátit zpět.