Úspěšná cesta od plenek k nočníku


Odnaučení nošení plenek a přechod na nočník je jedním z nejdůležitějších milníků ve vývoji bato-lete. Předpokladem pro to, aby se při učení na nočník vše podařilo, je dostatečná zralost dítěte a trpělivost rodičů.

„Zhruba od patnácti měsíců začíná být dítě schopno poznat, že ‚se něco dějeʻ, a je schopno dát to najevo. Je to ideální doba pro posazení na nočník. Mějte na paměti, že každé dítě je jiné. Některé se učí rychleji, jiné pomaleji, a zatímco jedno se to bez problémů naučí již v 18 měsících, druhé zvládne chození na nočník až ve 36 měsících. Ovládání konečníku a močového měchýře je velkým pokrokem ve vývoji batolete. Jedná se o přirozenou schopnost, stejně jako se dítě naučí chodit. Musíte mu však poskytnout podporu a příležitost uplatnit a rozvinout schopnosti získané přiroze-ným vývojem a zráním.

Předčasným vysazováním na nočník dítě zbytečně stresujete. Snaha blýsknout se před známými, jak je geniální, nemusí být korunována úspěchem. V horším případě to může vaše dítě i nepříjemně ovlivnit v jeho dalším vývoji a chování,“ uvádí pediatr MUDr. Martin Gregora.


Jak na to aneb Nočníčkové desatero

1.    Dítě se obvykle naučí chodit na nočník někdy v období od patnácti měsíců do tří let.
2.    Nedoporučuje se začínat dřív, protože děti ještě nemají dobře vyvinutou tělesnou kon-strukci.
3.    Správný čas vám napoví následující signály: Dítě si začne uvědomovat, že má mokré plen-ky nebo že čůrá. Případně se dožaduje výměny plenky nebo se zajímá o toaletu.
4.    Pokud dítě nechce spolupracovat, tresty, povyk ani nepříjemný nátlak nepomohou. Trpěli-vost, klid a pozitivní přístup budou v takovém případě nejlepšími pomocníky.
5.    S laskavostí nejdál dojdeš. Pokud se vše daří, dítě chvalte. Pokud dojde k nehodě, po-vzbuzujte k dalším úspěchům.
6.    Nesrovnávejte dovednosti svých dětí s dětmi přátel. Každé dítě je originál. Vyvíjí se ji-ným tempem.
7.    Chlapečkům obvykle trvá učení déle než holčičkám.
8.    V období učení vybírejte dětem jednoduché oblečení, které jde dobře svlékat i oblékat. Vyhnete se tím zbytečné nervozitě.
9.    Vyberte si záchod nebo nočník a svého rozhodnutí se držte. Rozhodně se nenechte zlákat zpět k plenkám.
10.    Vyzkoušejte tréninkové kalhotky Pull-Ups. Dětem i vám pomohou zvládnout období pře-chodu na nočník rychle a ve větší pohodě. Pull-Ups jsou speciální natahovací kalhotky upravené tak, aby vypadaly a fungovaly jako opravdové spodní prádlo.bDají se jednoduše stáhnout a natáhnout jako normální kalhotky, ale přitom neprosáknou. Navíc motivují děti k tomu, aby začaly chodit na nočník.