Co dělat, když…


… protékají svrchní kalhotky


Vlněné – proveďte opakovaně (i 2x – 3x za sebou) lanolínovou kůru, svrchní kalhotky namočte suché, zvýšíte tak impregnační efekt, poté švy kalhotek zatřete vlněným voskem a lehce nahřejte fénem.

PUL – polyesterové s polyuretanovým zátěrem – švy kalhotek zatřete vlněným voskem a lehce nahřejte fénem. Pokud tato opatření nepomohou, bude nutné vyměnit kalhotky za nové, u PUL kalhotek mohlo dojít nešetrnou manipulací k nevratnému poškození nepropustného zátěru. Pokud kalhotky protékají kolem nožiček, zvolte vhodnější velkost kalhotek.


… pleny po vyprání zapáchají


Vždy odstraňte z plen hrubé nečistoty – pomocí separační pleny nebo osprchováním. Před samotným praním nechejte pleny vymáchat ve studené vodě, zcela bez pracího prášku. Potom vyperte na vyšší teplotu s přídavkem pracího prášku. Následně 2x vymáchejte. Do poslední máchací lázně přidejte půl sklenice octa nebo změkčovadlo Permon M, případně pár kapek esenciálního levandulového oleje. Pleny nechejte uschnout na slunci, je to nejlevnější a velmi účinná dezinfekce. Pleny neskladujte nevyprané déle než 2 – 3 dny (dochází k rozkladu moči ve velmi zapáchající amoniak). Bude-li potřeba, celý cyklus opakujte ještě jednou.


… pleny po delší době používání ztvrdly


Ztvrdnutí plen je způsobováno usazováním vápenatých a hořečnatých iontů ve tkanině.
Zabránit tomu lze tak, že do poslední máchací lázně přidáte půl skleničky octa anebo změkčovadlo Permon M. Občas můžete provést tzv. „dekalcifikační kůru“: rozpustíte 1 až 2 sáčky kyseliny citronové v horké vodě (2 – 3 l) a vyprané pleny ponoříte na delší dobu do tohoto roztoku, poté vymácháte jako obvykle. Pozor: tvrdnutí plen zhoršuje sušení na prudkém slunci a radiátoru.  !! NIKDY NEPOUŽÍVEJTE NA ZMĚKČENÍ AVIVÁŽ – snižuje savost plen !!

 

... na plenách jsou skvrny


Vznik skvrn eliminujte použitím separačních plen. Pleny sušte na slunci, které má vynikající bělicí a dezinfekční účinky.